1. Ana Sayfa
  2. Genel

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır?

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır?
 e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır
2

Bu yazımızda e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır? sorusuna cevap bulacağız. Günümüzde birçok kamu kurumu tarafından yayınlanan iş ilanlarına e devlet üzerinden iş başvurusu yapılması istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti İnsan Kaynakları Ofisi tarafından iş ilanlarının kamuoyu ile etkin, şeffaf ve güvenilir bir şekilde paylaşılmasına yönelik e-Devlet entegrasyonu ile geliştirilen “Kariyer Kapısı” platformu ile iş başvuruları yapılabilmektedir.

İş Başvurusu Adımları Nelerdir?

1. e-devlet sistemine giriş

Arama motorlarına(ggogle, yandex vb) e-devlet yazarak veya doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden ya da e-devlet mobil uygulamasından T.C Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-1
e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-1

2. İş Başvurusunu Bulma

e-devlet sistemine girdikten sonra arama kutusuna “Kariyer Kapısı İşe Alım” şeklinde yazarak arama yaptığınızda kamu kurumlarının işe alım sayfaları liste halinde gelmektedir. Bu listeden başvuru yapacağınız kurumu bularak tıklamanız gerekmektedir.

 e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır
e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-3

3. Başvuru yapma

İş başvurusu yapacağınız kuruma tıkladıktan sonra kurumun sayfası açılacaktır. Hiç başvurusu olmayanlar için bu bölüm boş gelecektir. Eğer daha önce e-devlet üzerinden iş başvurusu yaptıysanız bu bölümde mevcut başvurularınız listelenir. Başvuru yapmak için sağ üst kısımda yer alan  “Yeni Başvuru” butonuna tıklamanız gerekir.

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-5

Butona tıkladıktan sonra kurum tarafından açılan başvuruların listesi ekrana gelecektir. Başvuru yapmak istediğiniz ilanın sağında bulunan “Başvur” butonuna tıklayarak iş başvurusunun sonraki adımlarına geçebilirsiniz.

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-5
e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır

“Başvur” butonuna tıkladığınızda iş başvurusu ile ilgili önemli açıklamalar ekranınıza gelecektir. Bu bölümü dikkatlice okumalısınız. Burada iş başvurusu ile ilgili önemli konular yer almaktadır. Bu bölümü okuduktan sonra sayfanın altında yer alan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretlemelisiniz. “Devam et” butonuna tıklayarak ve sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde doldurarak başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz.

e-devlet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-6

e-devlet üzerinden iş başvurusu yapılmasıyla ilgi neler yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur.

Kamu kurumlarının yayınlamış olduğu iş ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Memur Alımı

Sözleşmeli Personel Alımı

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir