1. Ana Sayfa
  2. Genel

İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır?

İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır?
işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır
0

Bu yazımızda İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını açılamaya çalışacağız. Günümüzde birçok kamu kurumu ve özel sektör kuruluşları tarafından yayınlanan iş ilanlarına İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapılması istenmektedir.

İŞKUR İş Başvurusu Adımları Nelerdir?

1. İŞKUR sistemine giriş

Arama motorlarına(ggogle, yandex vb) işkur yazarak veya doğrudan https://www.iskur.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-1
İŞKUR’un ana sayfasında sağ üst kısımda yer alan İnternet Şubesi yazan butona tıklayarak sisteme giriş ekranı açmalıyız.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-2

İŞKUR kullanıcı adı ve şifremizi biliyorsak ilgili yerlere yazarak sisteme giriş yapabiliriz. Eğer bu bilgileri bilmiyorsak e-devlet ile giriş butonuna tıklayarak da sisteme giriş yapabiliyoruz.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-4
i

2. Özgeçmişi doldurma

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta özgeçmiş… İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlarda aranan belirli nitelikler yer almakta. Bu niteliklere uygun olup olmadığınızın anlaşılması ve sağlıklı bir başvuru yapabilmek için mutlaka özgeçmişinizi doldurmanız gerekiyor. Özgeçmişinizi doldururken, iş arama durumunu “aktif” olarak kayıt etmeniz gerekir. Bu sayede iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hesabınızı aktifleştirmek için cep telefonu ya da e-mail adresinizi girmeniz gerektiğidir. Onay kodu geldikten sonra artık üyeliğiniz aktif demektir.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-10
işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır

Aşağıdaki resimde yer alan Özgeçmiş sayfanızdaki tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurup, üyeliğinizi aktif ettikten sonra artık iş aramaya başlayabilirsiniz.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır

3. İş ilanlarını arama

Sisteme giriş yaptıktan sonra bize ait ana sayfa ekrana gelmekte. İş arayan sayfanızda “İş ilanları” sekmesine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Eğer burada “Bana uygun işler” bölümünü tıklarsanız bu durumda yalnızca özgeçmişinizde yer alan bilgilere göre iş ilanları listelenecektir. Eğer gerçeğe aykırı beyanda bulunulursa atama işlemleri gerçekleşmez ve yasal olarak sorumluluk üyeye ait olur.

Bu kısımdan İş İlanları bağlantısına tıklayarak ilan arama sayfasına gidebilirsiniz.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-6

İş ilanları arama sayfasında çalışma yeri, il ,ilçe , işyeri türü vb. kısımları isteklerimize göre seçerek sağ alt kısımda yer alan Ara butonuna tıklamamız gerekiyor.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-7

4. İş ilanlarının detaylarını inceleme ve başvuru

Arama işleminden sonra seçtiğimiz kriterlere göre bulunan iş ilanları liste halinde karşımıza gelecektir.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-8

Bu kısımda istediğimiz ilanların üzerine tıklayarak ilan detaylarını inceleyebiliriz.

işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır-9
işkur üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır

İş ilanlarının detaylarında aranan nitelikleri, çalışma şeklini, başvuru tarihlerini vb. dikkatlice incelemeniz gerekmekte. Eğer kriterler size uygunsa en alt kısımda yer alan başvur butonuna tıklayarak başvuru yapabilirisiniz.

İncelediğiniz iş ilanı doldurmuş olduğunuz özgeçmişe uygun değilse sistem başvuru yapmanıza izin vermeyecektir. Bu nedenle özgeçmiş bölümünü doldururken doğru bilgileri girdiğinizden emin olunuz.

 

İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapılmasıyla ilgi neler yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur.

Kamu kurumlarının yayınlamış olduğu iş ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Memur Alımı

Sözleşmeli Personel Alımı

Yorum Yap